80 Rocznica Bitwy pod Domanowem 2019

Zdjęcia

Dzień 13 września jest dniem szczególnym dla całej społeczności Domanowa. W tym dniu wspominamy bohaterstwo żołnierzy września 1939 r., którzy walczyli i oddali życie za Ojczyznę. Szkoła w Domanowie dba o pamięć tamtych dni.

W tym roku obchodzimy 80-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz 50-tą rocznicę nadania naszej szkole imienia bohatera września, porucznika Izydora Kołakowskiego. Porucznik walczył i poległ pod Domanowem mając zaledwie 31 lat.

Uroczystości rozpoczęły się przed budynkiem szkoły. Wśród licznie zgromadzonych gości, swoją obecnością zaszczycił nas Wójt gminy Brańsk p. Andrzej Jankowski, pani wizytator Beata Kaczyńska, ks. Krzysztof Dobrogowski, ks. Tadeusz Czyżak, Przewodnicząca Rady Gminy p. Grażyna Płonowska, radni, przedstawiciele Straży Pożarnej, dyrektorzy szkół z terenu naszej gminy i okoliczni mieszkańcy. Wszystkich zebranych powitała, p. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Domanowie, Ewa Zawadzka. Następnie ceremonię poprowadził p. Dudziński – członek Towarzystwa 9 Pułku Strzelców Konnych. Dokonał się przegląd pododdziałów i odśpiewano hymn państwowy przy akompaniamencie orkiestry wojskowej. Delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod

tablicą upamiętniającą żołnierzy poległych we wrześniu 1939 r. i w kąciku patrona w szkole.

Następnie zorganizowana kolumna ruszyła do naszego kościoła. Przemarsz otwierała orkiestra wojskowa z Giżycka, za nią kroczyła Kompania Reprezentacyjna 2 batalionu zmechanizowanego 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, członkowie Grupy Rekonstrukcyjnej Historycznej 9 Pułku Strzelców Konnych z Grajewa, sztandary szkół z terenu naszej gminy, zaproszeni goście, mieszkańcy Domanowa i okolicznych miejscowości.

Mszę św. w intencji poległych żołnierzy odprawił ksiądz proboszcz Krzysztof Napiórkowski. Podczas kazania zachęcał do modlitwy w intencji żołnierzy oraz do wdzięczności za teraźniejszą ich ofiarną służbę.

Po Mszy św. poszliśmy na cmentarz, gdzie odczytano apel poległych, złożono wiązanki kwiatów, zapalono znicze, żołnierze oddali salwę honorową, a trębacz odegrał utwór „Śpij kolego”.

Po części oficjalnej, pokaz musztry paradnej rozpoczął piknik na placu przed szkołą. Zostało przygotowanych wiele atrakcji dla młodszych i starszych. Nie zabrakło nauki strzelania. Pod okiem fachowców każdy chętny mógł sprawdzić swoje umiejętności w trafianiu do celu. Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja współczesnych wozów bojowych, uzbrojenia i oporządzenia Wojska Polskiego, przygotowana przez 2 batalion zmechanizowany 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. W kąciku patrona została przygotowana wystawa związana z 50-leciem nadania imienia szkole pod hasłem „Wszyscy jesteśmy cząstką historii  naszej szkoły”.

Organizacja naszego święta nie byłaby możliwa, gdyby nie współpraca z Towarzystwem 9 Pułku Strzelców Konnych z Grajewa, ogromne zaangażowanie rodziców, parafii, wszystkich pracowników szkoły i uczniów. Dziękujemy!

EG

Ostatnio zmienianywtorek, 17 wrzesień 2019 18:47