11 listopada 2019 roku - 101 Rocznica Odzyskania Niepodległości

Zdjęcie

11 listopada 2019 roku świętowaliśmy 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tegoroczne obchody miały w naszej społeczności szczególny charakter, gdyż połączone były z uroczystością odsłonięcia i pobłogosławienia tablic pamiątkowych dwóch nauczycieli: Franciszka Józefa Grissbacha i Emila Wiktora Gładysiewicza, którzy przed wojną byli nauczycielami szkoły powszechnej w Domanowie, a w czasie wojny, jako polscy oficerowie, zginęli w zbrodni katyńskiej. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą sprawowaną w kościele parafialnym pod przewodnictwem ordynariusza drohiczyńskiego – ks. bp. Piotra Sawczuka. Koncelebrowali ją sekretarz księdza biskupa, ks. Tomasz Szmurło oraz pochodzący z Domanowa ks. Łukasz Suszko. W kazaniu ks. biskup podkreślił rolę patriotyzmu w

trudnych czasach wojen i zaborów, kiedy ludzie za swoje przywiązanie do Boga i Ojczyzny płacili cenę prześladowań, zesłania, a często też życia. I chociaż te czasy na szczęście minęły to dzisiaj także jesteśmy wezwani do okazywania swojego patriotyzmu poprzez pracę na rzecz wspólnego dobra Polski i modlitwę w intencji ojczyzny. Oprawę muzyczną liturgii przygotował zespół Mianka, rangę uroczystości podniosła także obecność pocztów sztandarowych ochotniczej straży pożarnej i szkół z terenu gminy Brańsk. Po Mszy Świętej zebrani udali do przykościelnego parku, gdzie ks. biskup przewodniczył krótkiej modlitwie w intencji poległych za Ojczyznę, a poszczególne delegacje złożyły wieńce pod głazem upamiętniającym odzyskanie przez Polskę niepodległości. Następnie wszyscy, przy akompaniamencie pieśni patriotycznych w wykonaniu Mianki, przeszli pod budynek szkoły podstawowej, gdzie miał miejsce dalszy ciąg uroczystości.

Rozpoczęliśmy od odśpiewania hymnu państwowego oraz wciągnięcia na maszt biało-czerwonej flagi. Licznie zgromadzonych gości i mieszkańców powitała pani dyrektor szkoły Ewa Zawadzka. Następnie ks. biskup pobłogosławił tablice poświęcone Franciszkowi Grissbachowi i Emilowi Gładysiewiczowi. Odsłonięcia tablic dokonały przybyłe na uroczystość rodziny obu nauczycieli wraz z potomkami ich uczniów. Następnie delegacje złożyły wieńce w hołdzie naszym bohaterom. Wartę honorową przy tablicach pełnili żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W dalszej kolejności przeszliśmy do budynku szkoły, gdzie miały miejsce przemówienia zaproszonych gości, a przedstawiciele rodzin zamordowanych nauczycieli w pełnych wzruszenia słowach podziękowali za zorganizowanie uroczystości przywracających pamięć ich przodkom. Następnie uczniowie szkoły podstawowej w Domanowie zaprezentowali piękną pantomimę obrazującą historię Polski poprzez jej powstanie, czasy świetności, tragedią rozbiorów i powstań narodowych, aż do czasów jej odrodzenia po I wojnie światowej. Część oficjalną uroczystości podsumowała prelekcja pana Zbigniewa Romaniuka, lokalnego historyka, przybliżająca zebranym sylwetki Franciszka Józefa Grissbacha i Emila Wiktora Gładysiewicza. Nad prawidłowym przebiegiem uroczystości czuwał pan Lech Pilarski, redaktor Polskiego Radia Białystok. Na zakończenie wszyscy zebrani mogli skorzystać z poczęstunku przygotowanego przez szkołę.

Uroczystość uświetnili swoją obecnością: rodzina Franciszka Grissbacha - syn Zbigniew i wnukowie Jerzy i Andrzej z rodzinami, przybyli z Warszawy, rodzina Emila Gładysiewicza - wnukowie Kazimierz i Stanisław z rodzinami, przybyli z Wrocławia, duchowieństwo na czele z ks. biskupem Piotrem Sawczukiem, minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski, Wójt Gminy Brańsk Andrzej Jankowski, radni Rady Gminy i pracownicy Urzędu Gminy Brańsk, dyrektor Gminnego Ośrodka Upowszechniania Kultury Maciej Bobel wraz z pracownikami, przedstawiciele Wojska Polskiego, ochotniczych straży pożarnych z Domanowa i Mnia, dawni uczniowie upamiętnianych nauczycieli, nauczyciele i uczniowie szkół z terenu naszej gminy oraz przedstawiciele szkoły w Kleszczelach, w której także pracowali bohaterowie uroczystości. Licznie zebrali się mieszkańcy naszej parafii i okolicznych miejscowości, wielu z nich było bezpośrednio związanych z organizacją tego podniosłego wydarzenia.

Relację z uroczystości przygotowała Telewizja Polska oddział w Białymstoku, Polskie Radio Białystok, Diecezja Drohiczyńska .

Głównym pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia był pochodzący z Domanowa pan Dariusz Żero, który swoją energią i zaangażowaniem zmobilizował do współpracy lokalną społeczność, aby upamiętnić tych, którzy wśród nas żyli i pracowali, a zginęli tylko dlatego, że byli Polakami.

Emil Wiktor Gładysiewicz urodził się 02.12.1901 r. w Skawinie. W 1920 r. walczył w Wojsku Polskim w wojnie z bolszewikami w stopniu kaprala podchorążego. W roku 1921 ukończył Państwowe Seminarium Nauczycielskie w Krośnie, po czym rozpoczął pracę nauczyciela w szkołach powiatu bielskiego. W 1936 r. został skierowany na stanowisko kierownika szkoły powszechnej w Domanowie, którą to funkcję pełnił do czasu mobilizacji do 71-go Pułku Piechoty w Zambrowie w stopniu porucznika rezerwy latem 1939 r. W czasie wojny obronnej trafił do niewoli sowieckiej i wiosną 1940 r. został zamordowany w Katyniu.

Franciszek Józef Grissbach, urodził się 25.11.1898 r. w Przemyślu. W Wojsku Polskim od 1918 - ochotnik w wojnie polsko-ukraińskiej, a następnie polsko-bolszewickiej. Odznaczony odznakami  „Gwiazda Przemyśla” i „Orlęta” oraz „Medal pamiątkowy za wojnę 1918-1921”. Po przeniesieniu do rezerwy rozpoczął pracę nauczyciela w szkołach powiatu bielskiego, między innymi w Domanowie i Kleszczelach. W 1939 r. został zmobilizowany do 80-go Pułku Strzelców Nowogródzkich w stopniu podporucznika rezerwy. W czasie wojny obronnej trafił do niewoli sowieckiej i wiosną 1940 r. został zamordowany w Charkowie.                                                                         FB

Ostatnio zmienianywtorek, 19 listopad 2019 19:22