Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

W czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, w Kościele w Polsce obchodzimy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwaną tradycyjnie Boże Ciało. W tym roku przypadała ona 11 czerwca. Po Mszy Świętej o godzinie 1200 przeszliśmy w uroczystej procesji ulicami Domanowa, aby wyznać naszą wiarę w rzeczywistą obecność Chrystusa w Eucharystii i uczcić tę wielką tajemnicę wiary. Po drodze zatrzymywaliśmy się przy czterech ołtarzach, gdzie odśpiewywane były fragmenty Ewangelii nawiązujące do dzisiejszej uroczystości oraz otrzymywaliśmy błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. W tym roku ołtarze przygotowali mieszkańcy Pruszanki-Baranki, Mnia, Domanowa i rodzice dzieci pierwszokomunijnych. Na zakończenie procesji odśpiewaliśmy uroczysty hymn Ciebie Boga wysławiamy. W procesji uczestniczyło wielu parafian, także tych najmłodszych. Dzieci i młodzież poprzez sypanie kwiatów, dzwonienie dzwonkami, niesienie różańca i poduszek czy starsi poprzez niesienie chorągwi i feretronów oraz wspólny śpiew podkreślali uroczysty charakter dzisiejszego dnia. Trasa procesji była pięknie udekorowana i wysprzątana, gdyż ludzie mają świadomość tego, iż jak śpiewamy w jednej z pieśni eucharystycznych: Zróbcie Mu miejsce, Pan idzie z nieba, pod przymiotami ukryty chleba, zagrody nasze widzieć przychodzi i jak się Jego dzieciom powodzi.

Obchody dzisiejszej uroczystości rozciągają się niejako na osiem dni, bo chociaż nie ma oficjalnie w kalendarzu liturgicznym w Polsce oktawy Bożego Ciała, to zachowała się ona jako utrwalony przez tradycję zwyczaj codziennych procesji eucharystycznych wokół kościoła.                                                                                                                     FB