updated 4:09 PM CEST, Sep 19, 2020

V. rocznica koronacji obrazu Najświętszej Maryi Panny Matki Zbawiciela Naszego Jezusa

zdjęcia

W Sanktuarium Maryjnym w Domanowie, w niedzielę 19 lipca, świętowaliśmy 5. rocznicę koronacji obrazu Najświętszej Maryi Panny Matki Zbawiciela Naszego Jezusa, Pani Domanowskiej. Uroczystość tę uświetnił swoją obecnością ks. bp Piotr Sawczuk, ordynariusz drohiczyński. Wkroczył on do świątyni po specjalnie na ten dzień przygotowanym dywanie z kwiatów. Dekoracje kwiatowe przed kościołem: kielich z hostią, symbol maryjny i dywan kwiatowy, wykonali parafianie wraz z księdzem proboszczem pod kierunkiem ks. Józefa Grzeszczuka, proboszcza w Siemiatyczach-Stacji. Jego ekscelencję oraz wszystkich przybyłych księży, pielgrzymów i parafian powitał kustosz Sanktuarium w Domanowie, ks. proboszcz Krzysztof Napiórkowski. Ksiądz biskup przewodniczył uroczystej sumie odpustowej, którą koncelebrowali: sekretarz ks. biskupa - ks. Tomasz Szmurło oraz pochodzący z naszej parafii księża Sylwester Falkowski i Łukasz Suszko. W wygłoszonym Słowie Bożym Ekscelencja odniósł się do

odczytanej tego dnia ewangelii o zbożu i chwaście. Nawiązał też do wizerunku Matki Bożej Domanowskiej, która od wieków była w tym kościele czczona jako Matka Boża Szkaplerzna, czyli Matka Boża z Góry Karmel. Karmel jest górą, na której prorok Eliasz za łaską Bożą pokonał kapłanów Baala i na której jego sługa wypatrzył obłok zapowiadający koniec suszy, która przez wiele miesięcy panowała w Izraelu. W tym obłoku, który podniósł się od strony morza i przerodził w chmurę deszczową, teolodzy doszukują się symbolu Maryi, która jak chmura przynosząca ożywczy deszcz, przyniosła światu Jezusa Chrystusa. Ks. biskup mówił także o obietnicach, jakie Maryja dała tym, którzy będą nosić jej szkaplerz. Zaznaczył, że jak góra Karmel broni wnętrze lądu przed zalewem morza, tak Maryja chroni swoje dzieci przed zalewającym świat złem. Do nas należy tylko być jej posłusznymi, a doprowadzi nas Ona do swojego Syna, naszego Zbawiciela. Ekscelencja przypomniał, że przed rokiem właśnie w Domanowie, na uroczystości 4. rocznicy koronacji i 500-leciu parafii, rozpoczynał swoją posługę jako pasterz Kościoła Drohiczyńskiego.

Po Mszy Świętej ks. biskup przewodniczył adoracji Najświętszego Sakramentu, odmówił też modlitwę do Matki Bożej Domanowskiej, polecając wszystkich jej matczynej opiece. Uroczystą liturgię zakończyła procesja eucharystyczna wokół kościoła.

Na naszym odpuście parafialnym gościliśmy księży z pobliskich parafii, na czele z dziekanem brańskim ks. prałatem Januszem Łoniewskim oraz kustoszem Sanktuarium Maryjnego w Hodyszewie - ks. Wojciechem Juszczukiem. Przybyło też wielu pielgrzymów, w tym piesza pielgrzymka z Brańska. Obecny był, uświetniający wszystkie nasze parafialne uroczystości, zespół ludowy „Mianka” z Mnia.

Obraz Matki Bożej Domanowskiej jest dziełem włoskiego malarza Jana Verentiego i został ofiarowany parafii w 1648 r. przez Seweryna Domanowskiego. Początkowo umieszczony był w ołtarzu bocznym. Uratowany przez parafian z pożaru kościoła w czasie potopu szwedzkiego, znalazł miejsce w ołtarzu bocznym drugiej świątyni, powstałej w XVII wieku. Kiedy w 1763 r. wybudowano nowy kościół, służący wiernym do dnia dzisiejszego, obraz Matki Bożej Szkaplerznej, cieszący się czcią parafian, został już umieszczony w ołtarzu głównym. Starania o koronację obrazu rozpoczął ks. kan. Benedykt Karpiński, wieloletni proboszcz domanowski. To dzięki jego zabiegom od 2000 r. oficjalny tytuł kościoła, za zgodą Watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, brzmiał: kościół Najświętszej Maryi Panny, Matki Zbawiciela. W roku 2000 – Roku Wielkiego Jubileuszu, nasz kościół parafialny był kościołem stacyjnym, w którym codziennie można było uzyskać łaskę odpustu zupełnego. Dzieło ks. Benedykta było kontynuowane przez kolejnego proboszcza domanowskiego ks. kan. Walentego Wojtkowskiego, który doprowadził do koronacji cudownego wizerunku. Dnia 28 czerwca 2015 r. ks. bp Tadeusz Pikus, ówczesny ordynariusz drohiczyński, dokonał koronacji Obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem – na prawie diecezjalnym oraz kościół parafialny ustanowił Sanktuarium Diecezjalnym Najświętszej Maryi Panny Matki Zbawiciela Naszego Jezusa. Odpust, związany ze wspomnieniem rocznicy koronacji, został ustalony na trzecią niedzielę lipca, w miejsce wcześniejszego odpustu parafialnego, który był obchodzony we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel – 16 lipca.

Matko życia i łaski,

do nas płynie Twa rada,

 mamy słuchać Jezusa,

 życiem Mu odpowiadać.

Matko Boża Domanowska,

z Synem swoim przy nas bądź,

niechaj wzrasta w nas moc boska,

miłość Bożą Ty w nas chroń!

(z pieśni ku czci Matki Bożej Domanowskiej)                                           FB

Ostatnio zmienianywtorek, 28 lipiec 2020 15:01

Godziny

Niedziele i Święta:
9:00 ; 12:00   10:30 w kaplicy św. A
Dni Powszednie w Sanktuarium  700  i    730
W pierwszy piątek i sobotę godzina 1700