updated 9:15 AM CEST, Apr 14, 2024

2020 Obchody w Pruszance Starej

W sobotę 19 września, przy mogile żołnierzy w Pruszance Starej, miały miejsce obchody rocznicowe związane z bitwą z 13.09.1939 r., zorganizowane przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej im. Brygady Kawalerii „Plis”. Tak oto uroczystość na swojej stronie internetowej zrelacjonował Organizator:

„Za nami cudowny weekend pełen wzruszeń, nostalgii, ale i

radości. Obchody 81. rocznicy Bitwy pod Pruszanką Starą i 81. rocznicy powstania Brygady Kawalerii Plis rozpoczęły się w sobotę Mszą Świętą polową w Pruszance Starej przy mogile poległych żołnierzy z 14 Dywizjonu Artylerii Konnej i 9 Pułku Strzelców Konnych. Modlitwie przewodniczyli: ks. dr Krzysztof Napiórkowski - Proboszcz Parafii w Domanowie i ks. kan. Tadeusz Sołtysik - Proboszcz Parafii w Nowych Piekutach. Wojskową Asystę Honorową zapewniła 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana im. Zawiszy Czarnego, wystawiona przez Dywizjon Artylerii Samobieżnej im. ppłk. dypl. Tadeusza Żyborskiego pod dowództwem ppłk. Rafała Miszkiela, za co serdecznie dziękujemy, jesteśmy również ogromnie wdzięczni za pomoc w organizacji uroczystości. Dziękujemy Panu płk. Dariuszowi Dróżdżowi - Zastępcy Dowódcy 15 GBZ za to, że zaszczycił nas swoją obecnością. Po Mszy podczas wciągania flagi na maszt odśpiewaliśmy Hymn. Przypomnieliśmy powód dlaczego w tym miejscu i czasie obchodzimy obie rocznice. Złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze na mogile poległych Żołnierzy. Odczytany został Apel Pamięci i oddano salwę honorową. W tym roku wielkim zaszczytem dla nas była obecność rodziny ppłk. dypl. Tadeusza Żyborskiego - ostatniego Dowódcy 14 Dywizjonu Artylerii Konnej, w osobach Pani Anny Moczulskiej - córki oraz wnuków - Pani Danuty Moczulskiej-Sądaj i Pana Wojciecha Moczulskiego. Podczas uroczystości przekazaliśmy na ich ręce pamiątkową odznakę 14 DAK- symbol wartości, tradycji, wierności, honoru i męstwa, jako dowód naszej pamięci, uznania oraz ogromnego szacunku dla czynów ppłk. Żyborskiego. Z okazji uroczystości wydaliśmy książeczkę pt. "Pruszanka Stara - Miejsce Pamięci o poległych Żołnierzach 13 września 1939 roku" autorstwa dr Tomasza Leszkowicza i Pani Iwony Śliwowskiej, którą rozdawaliśmy uczestnikom wydarzenia. Dziękujemy za piękne słowa wygłoszone podczas uroczystości przez Pana Marka Malinowskiego - Wicemarszałka Województwa Podlaskiego. Całe wydarzenie mogło się odbyć właśnie dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Serdecznie dziękujemy za oprawę muzyczną uroczystości orkiestrze Gminnego Ośrodka Kultury z Szepietowa pod batutą Pana Tomasza Paducha, a także Zespołowi Ludowemu "Mianka". Podziękowania składamy również na ręce Pani Anny Kamińskiej - Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Wysokiem Mazowieckiem za użyczenie nagłośnienia. Wielu wspaniałych gości pochyliło wraz z nami głowy w hołdzie poległym, bardzo dziękujemy wszystkim za obecność. Pozdrawiamy serdecznie tych którzy nie mogli przybyć z różnych przyczyn na uroczystości.

Wieczna Chwała i Pamięć poległym w obronie Ojczyzny!

Po oficjalnych uroczystościach przedstawiliśmy inscenizację historyczną Bitwy pod Pruszanką Starą. Serdecznie dziękujemy kolegom ze Szwadronu Kawalerii Ochotniczej z Siemiatycz, ze Stowarzyszenia Sympatyków 5 Pułku Ułanów Zasławskich z Ostrołęki, ze Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. Podlaskiej Brygady Kawalerii z Kolna i z Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Narew" - dziękujemy Wam Drodzy Przyjaciele za wspólne oddanie hołdu poległym i za udział w inscenizacji, podczas której widzowie mogli podziwiać Wasze spektakularne umiejętności. Dziękujemy mieszkańcom wsi Pruszanka Stara na czele z Panem Janem Pruszyńskim i Panem Kazimierzem Niemyjskim oraz OSP Nowe Piekuty i OSP Domanowo za nieocenioną pomoc w organizacji uroczystości.

Do zobaczenia za rok w tym samym miejscu.

Ku Chwale Kawalerii!”                                                                                            FB

Krótką relację z uroczystości przygotowała też Telewizja Polska Oddział w Białymstoku.