2022 Wielka Sobota

W Wielką Sobotę nie sprawuje się Mszy Świętej. Wierni w adoracji czuwają przy grobie Zbawiciela, oczekując na Jego Zmartwychwstanie. W naszej parafii był czas na adorację prywatną w ciszy, na której gromadzili się mieszkańcy poszczególnych wiosek. Mogliśmy uczestniczyć także w adoracji wspólnej, prowadzonej przez koła żywego różańca. Przed południem ksiądz proboszcz w kościele i w poszczególnych wioskach święcił pokarmy, przeznaczone na stół wielkanocny.
Wieczorem rozpoczyna się w

liturgii świętowanie największego wydarzenia w dziejach świata - zmartwychwstania Chrystusa. Dokonuje się to przez sprawowanie uroczystej liturgii Wigilii Paschalnej, na którą składają się: Liturgia Światła (poświęcenie ognia, procesja z paschałem, Orędzie Wielkanocne), Liturgia Słowa (niezwykle bogata – 8 czytań do wyboru i Ewangelia, po niej krótka homilia), Liturgia Chrzcielna (Litania do Wszystkich Świętych, błogosławieństwo wody, jeżeli są kandydaci do chrztu – chrzest, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych), Liturgia Eucharystyczna. Kościół w tę noc rozważa wielkie dzieła, jakich Pan Bóg dokonał od początku świata dla swego ludu oraz wyraża ufność w słowo i obietnice Boże. Następnie, wraz ze swymi nowymi członkami, odrodzonymi w chrzcie, zostaje zaproszony do stołu eucharystycznego, który przygotował Pan.

Liturgia Wigilii Paschalnej jest najważniejszą i najbardziej podniosłą celebracją całego roku liturgicznego. Należy już ona do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, dlatego wybrzmiewa podczas niej radosne Alleluja i śpiewa się pieśni wielkanocne. Warto bliżej zapoznać się z przebiegiem i znaczeniem poszczególnych obrzędów Wigilii Paschalnej, aby móc w sposób świadomy uczestniczyć w tej wielkiej radości Kościoła spowodowanej Zmartwychwstaniem Chrystusa. On przez swoją mękę, śmierć i zmartwychwstanie otworzył nam drogę do nieba. Dla człowieka wiary śmierć nie jest zatem końcem wszystkiego, jest tylko przejściem z tej namiastki życia, jaką mamy na ziemi, do pełni życia w chwale zbawionych. Pisze o tym św. Paweł „Jeżeli bowiem przez śmierć, podobną do Jego śmierci, zostaliśmy z Nim złączeni w jedno, to tak samo będziemy z Nim złączeni w jedno przez podobne zmartwychwstanie. (…) Otóż, jeżeli umarliśmy razem z Chrystusem, wierzymy, że z Nim również żyć będziemy” (Rz 6, 5. 8). Po zakończeniu liturgii następuje jeszcze krótka adoracja przy Grobie Pańskim. Możemy wtedy przemyśleć raz jeszcze wydarzenia Triduum Paschalnego i podziękować Panu Jezusowi za dzieło odkupienia.

(Mszał rzymski, brewiarz.pl)                                                                                    FB