Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Po raz szósty w naszym kraju obchodzony był, ustanowiony przez ś. p. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Dzień Żołnierzy Wyklętych.

Również w naszej parafii dzień 1 marca był wspomnieniem tych wszystkich, którzy walczyli o wolną i suwerenną Polskę.

Uroczystość zainspirował i zorganizował proboszcz naszej parafii ks. Walenty Wojtkowski. W planie była Droga Krzyżowa ulicami Domanowa – od szkoły do kościoła – ale przenikliwe zimno i opady śniegu z deszczem uniemożliwiły ten zamiar. Wspomniane nabożeństwo odbyło się więc w kościele. Rozważania Drogi Krzyżowej powiązane były z bohaterami tego dnia, gdyż - jak powiedział ksiądz proboszcz - życie i śmierć Żołnierzy Niezłomnych, były podobne do Drogi Krzyżowej i śmierci Chrystusa. Jezus był oskarżony i zabity niesprawiedliwie i oddał życie za innych, tak też i Żołnierze Wyklęci walczyli za wolność rodaków, za niepodległość Ojczyzny i za to byli fałszywie oskarżani, poniżani i ponosili śmierć. Choć zanim odbyła się bestialska egzekucja, przechodzili swoistą ,,drogę krzyżową”: wymyślne tortury, bicie, katowanie. Tak właśnie nasz ,,wyzwoliciel” utwierdzał władze ludową! To wszystko rozważaliśmy w naszej świątyni przy 14 stacjach Męki Pańskiej.

Następnie wystąpili uczniowie klas IV – VI ze Szkoły Podstawowej im. por. Izydora Kołakowskiego w Domanowie w montażu słowno – muzycznym, przygotowanym pod opieką pani Joanny Haraburda. Przypomnieli nam nazwiska tych, którzy pragnęli suwerenności Ojczyzny, z przejęciem wyrecytowali słowa o ich heroicznym patriotyzmie, niezwykłej odwadze i ofierze, jaką złożyli na ołtarzu Ojczyzny.

Na uroczystości byli obecni przedstawiciele Urzędu Gminy w Brańsku: wójt pan Andrzej Jankowski, pan Maciej Bobel oraz pani Weronika Sztajniec. W swoim przemówieniu Pan Wójt przypomniał walkę Niezłomnych oraz zaznaczył, że to, jaką mamy dziś Polskę, zawdzięczamy bohaterom tamtych strasznych dni.

Następnie wszyscy zebrani w świątyni udali się na plac przy kościele, gdzie Pan Wójt odsłonił nową tablicę, upamiętniającą walkę i śmierć ,,Żołnierzy Wyklętych”. Po poświęceniu przez księdza proboszcza pamiątkowego kamienia, delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Były to: delegacja Urzędu Gminy Brańsk na czele z wójtem Andrzejem Jankowskim, delegacja Szkoły Podstawowej w Domanowie na czele z panią dyrektor Barbarą Muczyńską oraz delegacja Szkoły Podstawowej w Mniu na czele z panem dyrektorem Jarosławem Usakiewiczem. Całość uroczystości uświetnił śpiewem zespół ,,Mianka”, a wartę przy nowej tablicy oraz przy stacjach Drogi Krzyżowej pełniły zuchy ze SP w Domanowie pod opieką zastępowej pani Justyny Paprockiej. Hołd pomordowanym oddał też poczet sztandarowy ze szkoły w Domanowie, której patron por. Izydor Kołakowski, żołnierz kampanii wrześniowej, również oddał życie w obronie Polski i naszej Małej Ojczyzny.

Na tablicy ku czci Niezłomnych widnieją dwa cytaty: naszego Księdza Biskupa Tadeusza Pikusa: ,,Żołnierze Wyklęci zostali pozbawieni życia, imienia, grobu i pamięci. Naszym zadaniem jest przywrócić im to w modlitwie, aby poznano ich imiona” oraz Danuty Siedzikówny – Inki: ,,Jest mi smutno, że muszę umierać, powiedzcie mojej babci, że zachowałam się, jak trzeba”.

Była to piękna, patriotyczna uroczystość, ale na koniec przychodzi smutna refleksja – obserwując frekwencję naszych parafian, można zapytać, ilu z nas zachowuje się dziś ,,jak trzeba”?!

Ostatnio zmienianyczwartek, 03 marzec 2016 16:21