updated 7:56 AM CEST, May 18, 2024

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało)

Chrystus Pan ustanowił sakrament Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy. Jednak wówczas rozpoczyna On swoją mękę. Dlatego obchodzimy osobną uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało), aby za ten dar niezwykły Chrystusowi w odpowiednio uroczysty sposób podziękować. Kościół od samych początków dawał wyraz swojej wierze w realną obecność Pana

Jezusa w Najświętszym Sakramencie i dlatego Eucharystię uczynił centralnym ośrodkiem kultu Nowego Przymierza. Chleb, po wypowiedzeniu przez kapłana słów przeistoczenia, mocą Ducha Świętego staje się Ciałem Pana Jezusa, a wino - Jego Krwią. Taką władzę powierzył kapłanom sam Chrystus, kiedy powiedział przy Ostatniej Wieczerzy: „To czyńcie na moją pamiątkę” (Łk 22, 19; 1 Kor 11, 25). Spełniła się w ten sposób obietnica: „A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 28, 20). Skoro w Najświętszym Sakramencie jest obecne Ciało i Krew Pana Jezusa, to jest i Jego Osoba, jest On cały. Nie ma bowiem ciała Pana Jezusa osobno poza Jego Osobą. Według nauki Kościoła Pan Jezus jest obecny w Eucharystii pod każdą widzialną cząstką konsekrowanej Hostii. Podczas Komunii świętej w niezwykły sposób jednoczymy się z Bogiem. Św. Paweł zaznacza, że do przyjęcia Eucharystii należy przystępować z odpowiednim przygotowaniem wewnętrznym; trzeba wypełnić niezbędne warunki, którymi są stan łaski i odpowiednie przygotowanie serca. Według nauki Kościoła, Komunia święta pomnaża w nas łaskę uświęcającą, gładzi grzechy powszednie, łagodzi namiętności ciała. Jest naszym pokarmem na życie wieczne, według słów Chrystusa: „Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki” (J 6, 51) (Źródło: brewiarz.pl).
Uroczystość Bożego Ciała jest związana z procesją eucharystyczną ulicami naszych miejscowości. Stanowi ona publiczne wyznanie wiary w realną obecność Chrystusa pod postaciami chleba i wina. Procesja zatrzymuje się przy czterech ołtarzach, gdzie odczytywane są fragmenty Ewangelii nawiązujące do Eucharystii. Przy pierwszym jest to opis jej ustanowienia, przy drugim cudowne rozmnożenie chleba, przy trzecim przypowieść o uczcie, przy czwartym fragment mowy pożegnalnej Chrystusa, mówiący o zjednoczeniu z Nim na wzór winnego krzewu. Przy każdym z ołtarzy kapłan udziela też błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem nam i naszym domostwom. Na zakończenie procesji wszyscy wyśpiewują hymn „Ciebie, Boga, wysławiamy”.                                                            FB

Ostatnio zmienianyczwartek, 16 czerwiec 2022 17:24