Witaj szkoło!

Dnia 2 września odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2109/2020.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 9.00 Msze Świętą w naszym Sanktuarium, sprawowaną przez ks. Proboszcza Krzysztofa Napiórkowskiego. Eucharystia zgromadziła dzieci i młodzież ze szkół w Mniu i Domanowie, rodziców, nauczycieli oraz babcie i dziadków i osoby samotne mieszkające w naszej okolicy, które

zechciały odpowiedzieć na zaproszenie Pani Dyrektor i Księdza Proboszcza do udziału w ogólnopolskiej akcji „Przerwany marsz…”. Zaplanowana na pierwszy dzień szkoły akcja z uwagi na 80 rocznicę wybuchu II Wojny światowej, jest okazją, aby młodzież i starsze pokolenia mogły wspólnie przywitać nowy rok szkolny.

Po Mszy Świętej wszyscy udaliśmy się do szkoły. Tam zgromadzonych uczniów, nauczycieli, rodziców i zaproszonych gości powitała serdecznie dyrektor, pani Ewa Zawadzka. Zwróciła uwagę na gości wyjątkowych, „Dzieci wojny”, które zechciały zaszczycić nas swoją obecnością. To nasze babcie i dziadkowie, którym 80 lat temu, 1 września, nie dane było świętować tego dnia, chociaż tornistry były spakowane, a kołnierzyki fartuszków lśniły bielą. Nagle radosne dni dzieciństwa ustąpiły miejsca dniom pełnym cierpień i smutku. Akcja „Przerwany marsz…” to symboliczne dokończenie 2 września 2019 r., przerwanego przez wojnę, marszu ówczesnej młodzieży i dzieci. Punktem kulminacyjnym było odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego, towarzyszącego Polakom od 1927 r.

Powaga, wzruszenie i łzy na twarzach zebranych pozwalają wierzyć, że uczniowie potrafili docenić trudny, dramatyczny los naszych babć i dziadków, że ich wysiłek nie przepadnie, a współczesne dzieci i młodzież dobrze wykorzystają daną im szansę, by spokojnie się uczyć.

Następnie Pani Dyrektor przedstawiła najważniejsze informacje na bieżący rok szkolny. Wszystkim życzyła zapału w zdobywaniu wiedzy, radości ze szkolnego życia oraz wielu sukcesów.

Po oficjalnej uroczystości uczniowie spotkali się z wychowawcami i kolegami w klasach, gdzie zapoznali się z planem lekcji i podzielili wrażeniami. Nasi wyjątkowi goście w  osobach: p. Heleny Guziak, p. Stanisławy Brzozowskiej i p. Kazimierza Czarniawskiego jeszcze długo gawędzili przy herbacie i ciastku wspominając trudne lata swojego dzieciństwa.

Wypoczęci i gotowi do pracy, pełni nadziei zaczynamy nowy rok szkolny.

EG

Ostatnio zmienianyśroda, 18 wrzesień 2019 16:51