Wszystkich Świętych

Zdjęcia

1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. W tym dniu wspominamy tych wszystkich, którzy są już w niebie i orędują za nami u Boga. W naszej parafii po uroczystej Mszy Świętej o godz. 1200 udaliśmy się

w procesji na cmentarz, aby przez wstawiennictwo wszystkich świętych, modlić się za bliskich nam zmarłych. O godzinie 1700 powtórnie zebraliśmy się na cmentarzu i wspólnie odmówiliśmy różaniec za zmarłych.

2 listopada, we wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych, Kościół wspomina tych, którzy w czyśćcu pokutują za swoje grzechy. My żyjący możemy im pomóc poprzez modlitwę, uzyskiwane odpusty, a przede wszystkim ofiarę Mszy świętej. W tym roku Dzień Zaduszny zbiegł się z pierwszą sobotą miesiąca. Dlatego też po Mszy Świętej o godz. 900 uczestniczyliśmy w 15-minutowym rozmyślaniu przed Najświętszym Sakramentem nad 4 tajemnicą chwalebną różańca świętego. Mszy świętej i rozmyślaniu przewodniczył ks. kan. Roman Kowerdziej – diecezjalny duszpasterz wspólnot maryjnych. Następnie udaliśmy się na cmentarz, aby poprzez modlitwę różańcową wynagrodzić Matce Bożej za spotykające ją zniewagi i jednocześnie prosić o łaskę zbawienia dla naszych bliskich zmarłych.

W dniach 1-8 listopada można uzyskać odpust zupełny za nawiedzenie cmentarza pod następującymi warunkami: pobożne nawiedzenie kościoła lub kaplicy, odmówienie Ojcze nasz i Wierzę w Boga, dowolna modlitwa w intencjach Ojca Świętego, spowiedź i Komunia święta. W pozostałe dni roku za nawiedzenie cmentarza pozyskuje się odpust cząstkowy.

Bliscy nam zmarli potrzebują naszej modlitwy. Skorzystajmy z tej możliwości jaką daje nam Kościół i pomóżmy zmarłym (naszym bliskim lub tym, za których nikt się nie modli) osiągnąć szczęście wieczne w niebie, skracając im czas przebywania w czyśćcu poprzez ofiarowywanie za nich modlitwy, odpustów, cierpień i wyrzeczeń.

Ostatnio zmienianywtorek, 19 listopad 2019 19:09