updated 10:47 AM CEST, May 8, 2024

2021 Niedziela Wielkanocna

Niedziela Wielkanocna, przypadająca w tym roku 4 kwietnia, przedłuża we wspólnocie wierzących radość paschalną. Powodem tej radości jest zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią oraz wyzwolenie nas z niewoli grzechu.
W naszej wspólnocie parafialnej ten dzień rozpoczęliśmy procesją rezurekcyjną o wschodzie słońca. Zebraliśmy się o

600 rano w świątyni, pięknie udekorowanej na tę uroczystość przez mieszkańców wsi Pruszanka-Baranki. Wprowadzeniem do przeżywania dzisiejszego dnia były słowa: „W czasie Wigilii Wielkanocnej usłyszeliśmy wezwanie: «Weselcie się, zastępy Aniołów w niebie! Weselcie się, słudzy Boga! Niech zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy tak wielki Król odnosi zwycięstwo! Raduj się, ziemio, opromieniona tak niezmiernym blaskiem, bo jesteś wolna od mroku, co świat okrywa! Niech ta świątynia zabrzmi potężnym śpiewem całego ludu!» Posłuszni temu wezwaniu pójdziemy w uroczystej procesji za Chrystusem zmartwychwstałym, aby wyznać naszą wiarę w Jego zwycięstwo nad śmiercią i szatanem. Zmartwychwstałemu Chrystusowi, obecnemu wśród nas w Najświętszym Sakramencie, będziemy dziękować za to, że otworzył wierzącym królestwo niebios”. Na czele procesji niesiony był krzyż z zawieszoną na nim czerwoną stułą, paschał oraz figura Chrystusa zmartwychwstałego. Wszyscy podążając w procesji trzykrotnie okrążyli naszą świątynię śpiewając pieśń „Wesoły nam dzień dziś nastał”. Po wejściu do kościoła wybrzmiał hymn „Ciebie, Boga, wysławiamy”. Następnie rozpoczęła się uroczysta Msza Święta. W odczytywanym Słowie Bożym usłyszeliśmy świadectwa uczniów Chrystusa o Jego zmartwychwstaniu. Przed odczytaniem Ewangelii odśpiewana została sekwencja wielkanocna. Wzywa nas ona nie tylko do rozważania tajemnicy zmartwychwstania i dziękczynienia za ten cud, ale również do stania się jego świadkami w świecie. We fragmencie Ewangelii (J 20, 1-9) usłyszeliśmy relację św. Jana, który wraz ze św. Piotrem udał się do grobu Chrystusa. Jan Ewangelista opisując pusty grób i leżące w nim płótna, krótko podsumowuje swoje myśli: „Ujrzał i uwierzył. Dotąd bowiem nie rozumieli jeszcze Pisma, które mówi, że On ma powstać z martwych”. W wygłoszonym wielkanocnym kazaniu ksiądz proboszcz w mocnych słowach odniósł się do aktualnej sytuacji w naszej ojczyźnie. Zaapelował do nas, wierzących, o obronę swoich wartości przed wrogimi Kościołowi inicjatywami. Nie możemy dać się zepchnąć na margines społeczeństwa i milczeć, kiedy atakuje się nasze świętości. Mamy robić co w naszej mocy, aby wiara katolicka w naszym narodzie nie zaginęła. Przekazujmy wiarę w naszych rodzinach i otoczeniu, dbajmy o właściwe wychowanie naszych dzieci. Przekonujmy i umacniajmy innych dobrym przykładem swojego życia. Naszą siłą jest zmartwychwstały Chrystus. On sprawił, że niewielka grupa Jego uczniów, rozniosła orędzie Ewangelii na cały świat. Posłał do nich swego Ducha, który dał im niezachwianą wiarę i siłę, aby dla głoszenia Ewangelii poświęcić, a nawet oddać swoje życie. Nam w sakramencie bierzmowania został udzielony ten sam Duch Święty, mamy więc wszystko, czego nam potrzeba do mężnego wyznawania wiary, postępowania według jej zasad oraz przekazywania jej innym. Prośmy Boga o miłosierdzie dla nas i naszej ojczyzny, szczególnie w tym tygodniu, kiedy przeżywamy nowennę przed Świętem Miłosierdzia Bożego.
Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego posiada swoją oktawę. Te osiem dni traktujemy jako jeden dzień, jedną uroczystość, podczas której świętujemy zwycięstwo Chrystusa nad grzechem i śmiercią. Słuchamy fragmentów Ewangelii mówiących o spotkaniach zmartwychwstałego Pana z niewiastami i uczniami. Oktawa ta kończy się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego.

Boże, Ty w dniu dzisiejszym przez Twojego Syna pokonałeś śmierć i otworzyłeś nam bramy życia wiecznego, spraw, abyśmy obchodząc uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, zostali odnowieni przez Ducha Świętego i mogli zmartwychwstać do nowego życia w światłości. (Na podstawie: brewiarz.pl, niedziela.pl, stacja7.pl)                                                                                                                                                                       FB