2021 Św. Jana Chrzciciela

24 czerwca obchodzimy uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela. Z tej okazji po wieczornej Mszy świętej, wyszliśmy nad staw przy plebanii, aby uczestniczyć w obrzędzie święcenia wody. Na początek odmówiliśmy Akt Poświęcenia Rodziny Ludzkiej Jezusowi Chrystusowi Królowi. Następnie ksiądz proboszcz poprzez modlitwę i zanurzenie paschału w wodzie dokonał jej poświęcenia. Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił zespół Mianka. Panie oprócz okolicznościowych pieśni przygotowały też tradycyjne wianki świętojańskie, które na zakończenie zostały puszczone

na poświęconą już wodę.
Jan Chrzciciel był synem kapłana Zachariasza i Elżbiety. Jego narodzenie zostało zapowiedziane Zachariaszowi przez archanioła Gabriela, który oznajmił, że: „już w łonie matki napełniony będzie Duchem Świętym” (Łk 1, 15) i przygotuje ludzi na przyjście Mesjasza. Przy nadaniu imienia Janowi, jego ojciec wyrzekł proroctwo o nim, mówiąc m. in.: „A ty, dziecię, zwać się będziesz prorokiem Najwyższego, gdyż pójdziesz przed Panem przygotować Mu drogi. Jego ludowi dasz poznać zbawienie przez odpuszczenie grzechów” (Łk 1, 76-77). Cały ten kantyk, zwany Pieśnią Zachariasza, wszedł na stałe do liturgii i stanowi istotny element codziennej porannej modlitwy Kościoła – Jutrzni. Jan prowadził życie pustelnicze, „nosił odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany około bioder, a jego pokarmem była szarańcza i miód leśny” (Mt 3, 4). W wieku około 30 lat rozpoczął swoją działalność nad Jordanem, wzywając do nawrócenia, udzielając chrztu i przygotowując ludzi na przyjście Mesjasza. Mówił: „Ja was chrzczę wodą; lecz idzie mocniejszy ode mnie, któremu nie jestem godzien rozwiązać rzemyka u sandałów. On chrzcić was będzie Duchem Świętym i ogniem” (Łk 3, 16). Święty Jan udzielił chrztu Jezusowi Chrystusowi, który po tym wydarzeniu i po 40-dniowym poście, rozpoczął swoją publiczną działalność. Jan Chrzciciel został uwięziony przez tetrarchę Heroda Antypasa, za to, że wypomniał mu jego grzeszne życie. Podczas uczty wyprawionej przez tego władcę, na prośbę Salome, córki Herodiady, święty Jan został ścięty w więzieniu. Chrystus zaświadczył o Janie Chrzcicielu: „Po coście więc przyszli? Proroka zobaczyć? Tak, powiadam wam, nawet więcej niż proroka. On jest tym, o którym napisano: «Oto ja posyłam mego wysłańca przed Tobą, aby Ci przygotował drogę». Zaprawdę powiadam wam: Między narodzonymi z niewiast nie powstał większy od Jana Chrzciciela (…) Wszyscy bowiem Prorocy i Prawo prorokowali aż do Jana. A jeśli chcecie przyjąć, to on jest Eliaszem, który ma przyjść” (Mt 11, 9-11.13-14).
Jan Chrzciciel jako jedyny wśród świętych Pańskich cieszy się takim przywilejem, iż obchodzi się jako uroczystość dzień jego narodzin. U wszystkich innych świętych obchodzimy jako święto dzień ich śmierci - czyli dzień ich narodzin dla nieba. W kalendarzu liturgicznym znajduje się także wspomnienie męczeńskiej śmierci św. Jana, obchodzone 29 sierpnia. W Janie Chrzcicielu uderza jego świętość, życie pełne ascezy i pokuty, siła charakteru, bezkompromisowość. Był pierwszym świętym czczonym w całym Kościele. Jemu dedykowana jest bazylika rzymska św. Jana na Lateranie, będąca katedrą papieża. (Na podstawie: brewiarz.pl)                                                                                   FB