2022 Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

W Niedzielę Zmartwychwstania gromadzimy się o świcie w świątyni, aby uczestniczyć we Mszy Świętej rezurekcyjnej, która mimo tak wczesnej pory, zawsze przyciąga tłumy parafian i gości. W naszej parafii poprzedza ją uroczysta procesja rezurekcyjna. Jest ona publicznym ogłoszeniem światu faktu zmartwychwstania i wyrażeniem naszej radości z niego płynącej.
W wygłoszonym tego dnia Słowie Bożym ksiądz proboszcz wyraził radość, że po dwóch latach, naznaczonych pandemią, możemy znowu tak licznie brać udział w nabożeństwach w

świątyni. Ale, mimo że oddaliło się widmo jednego nieszczęścia, to pojawiło się drugie – wojna na Ukrainie. Pan Bóg wielokrotnie w dziejach świata dopuszczał do takich wydarzeń jak zarazy czy wojny, aby przez nie uświadomić człowiekowi, że nie jest on tak mocny i niezniszczalny, jak mu się wydaje. Nasz los jest w ręku Boga i żadne pieniądze, żadne układy i znajomości nie mają znaczenia, gdy przyjdzie się nam mierzyć z chorobą czy śmiercią. Bóg pragnie, aby w obliczu niebezpieczeństwa, człowiek zwracał się do Niego, jako najlepszego Ojca. Naszą odpowiedzią na spotykające nas zło i przeciwności losu ma być ufna modlitwa do Boga. Niestety, jak przekonaliśmy się w przypadku pandemii, świat nie zachęcał nas do szukania pomocy i ukojenia w Bogu, ale przeciwnie, wręcz zakazywano udziału w nabożeństwach w świątyni czy zamykano całkowicie kościoły. Dzisiaj stajemy przed nowym wyzwaniem – wojny za naszą wschodnią granicą. Nie wiemy jak sytuacja się rozwinie, jakie będą jej konsekwencje dla naszego kraju. Ale nauczeni wydarzeniami ostatnich dwóch lat wiemy, że naszą nadzieję możemy pokładać tylko w Panu Bogu. Dzisiejsza uroczystość napełnia nas nadzieją i daje siły do stawiania czoła codziennym przeciwnościom. Radości płynącej ze Zmartwychwstania Pańskiego nie możemy zatrzymywać tylko dla siebie. Mamy dzielić się nią z innymi, chociażby przez dobry przykład życia czy umocnienie innych dobrym słowem. Ludzie patrząc na nas, wierzących, powinni widzieć, że nie dajemy się złamać lękowi, gdyż nasza nadzieja jest w Chrystusie, który pokonał śmierć i grzech.
Na zakończenie Mszy Świętej ksiądz proboszcz podziękował zaangażowanym w przygotowanie i oprawę obchodów Triduum Paschalnego: mieszkańcom Pruszanki Starej, którzy wykonali dekoracje świąteczne w kościele, panu organiście, panu kościelnemu, kołom żywego różańca, służbie liturgicznej, strażakom, uczestnikom procesji rezurekcyjnej. Złożył także parafianom i gościom świąteczne życzenia.

Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego posiada swoją oktawę. Każdego jej dnia trwamy na nowennie przed Świętem Miłosierdzia Bożego. Zarówno o samo święto, jak i o nowennę przed nią, prosił Pan Jezus za pośrednictwem siostry Faustyny. Wiemy jak my sami, nasza ojczyzna i cały świat potrzebują Bożego miłosierdzia. Trwając w radości wielkanocnej, upraszajmy miłosierdzie dla nas i całego świata.                                                             FB